Lovosice ovládly první ligu! V semifinále vrátily loňskou porážku Blackfin Chrudim

autor fotografie: Michal Chadim

SPM arena v Praze v sobotu přivítala účastníky Final Four 1. ligy. Úvodní semifinále nabídlo reprízu loňského finále, ve kterém Lovosice oplatily Chrudimi loňskou porážku. Druhé semifinále přineslo napínavou podívanou, kterou rozhodovala až nájezdová loterie, v niž měly více štěstí Hořovice. Zápas o bronz byl utkáním dvou rozdílných poločasů. V první polovině kralovalo béčko Přerova, ve druhém poločase však Chrudim předvedla obrat a nakonec zvítězila. Finále patřilo Lovosicím.

Semifinále:

IHC Blackfin Chrudim - IHC ESSE Lovosice 3:5 (1:4)

Branky a nahrávky:
5. Klinecký (Novotný, Zadina), 22. Klinecký (Zadina), 35. Zadina (Klinecký) - 2. Kubát (Brandejský, Smola), 12. Smola (Brandejský), 15. Rudovský (Brandejský), 18. Kubát (Smola), 36. Petráš, Rozhodčí: Filip Šesták, Radek Höger

První semifinále Final Four 1. ligy inline hokeje nabídlo reprízu loňského finále. Zápas začal velmi aktivně, oba týmy hrály rychlý kombinační hokej. Do vedení se dostaly zásluhou Karla Kubáta hned ve druhé minutě Lovosice. Za Chrudim srovnával o tři minuty později kapitán Daniel Klinecký. To bylo v zápase naposledy, kdy chrudimští se svým soupeřem drželi krok. Lovosice se v první části ještě dokázaly třikrát prosadit zásluhou Jana Smoly, Jana Rudovského a znovu Karla Kubáta. Vytvořily si tak v poločase tříbrankový náskok, který ve druhém poločase udržely. Chrudimi se podařilo po změně stran dotáhnout na rozdíl jedné branky díky gólům Daniela Klineckého a Filipa Zadiny. Na víc se už ale nezmohly. Naopak smrtící ránu a postup pro Lovosice vystřelil čtyři minuty před koncem Zdeněk Petráš. Lovosice oplatily Chrudimi loňskou porážku a po zásluze se probojovaly do finále Final Four první ligy.

DETAIL ZÁPASU

HC Cvočkaři Hořovice B - IHC Night Birds Přerov B 9:8 SN (2:4)

7. Komínek (Beran, Novák), 20. Trachta (Jindra, Čech), 24. Trachta, 37. Adamec (Novák), 38. Beran, 39. Novák (Jindra), 39. Novák (Čech, Jindra), 40. Čech, rozh. náj. Novák - 2. Hotěk, 10. Mrázek (Buršík, Hlávka), 12. Tarnoczy (Hlávka, Hotěk), 15. Hlávka (Hotěk), 22. Hotěk (Fasner, Andrýsek), 32. Tarnoczy (Fasner), 33. Mrázek (Hlávka, Buršík), 38. Hotěk, Rozhodčí: Filip Šesták, Radek Höger

Druhé semifinále nabídlo podívanou a drama až do poslední minuty. První poločas patřil Přerovu, který dokázal proměnit čtyři své příležitosti, zatímco Hořovice se trápily v koncovce a skórovaly jen dvakrát. Přerovští dorazili do Prahy na Final Four pouze se sedmi hráči, což se projevilo v závěru utkání. Po změně stran si sice vytvořily Sovičky náskok pěti branek, ale ten neudržely. Hořovické béčko při závěrečné power-play dokázalo vyrovnat a poslat zápas do prodloužení, které i přes krátkou přesilovou hru Hořovic vítěze nepřineslo. Rozhodnout tak musela nájezdová loterie, v niž se prosadil jako jediný Lukáš Novák, který tak poslal v souboji B-týmů do finále Hořovice. Na Přerov tak zůstal pouze souboj o bronz.

Zápas o bronz:

IHC Blackfin Chrudim - IHC Night Birds Přerov B 10:6 (3:5)

3. Machač (Zadina), 9. Klinecký (Špaček), 23. Zadina (Špaček), 33. Dušek (Špaček), 39. Špaček (Machač, Zadina), 40. Zadina (Lenoch), 43. Lempach (Novotný, Machač), 54. Machač (Dušek), 56. Klinecký (Špaček, Zadina), 57. Klinecký (Dušek, Novotný) - 6. Hlávka (Hotěk, Fasner), 8. Mrázek (Buršík, Hotěk), 14. Hlávka (Tarnoczy), 16. Andrýsek (Tarnoczy, Buršík), 20. Hotěk (Hlávka), 40. Tarnoczy (Fasner), Rozhodčí: Petr Pošvár, Radek Jecelín

Zápas o bronz začal opatrně, oba týmy hrály převážně ze zabezpečené obrany. Bylo zřejmé, že nikdo nechce udělat chybu. Lepší vstup do utkání měli hráči Chrudimi, kteří se dostali do vedení v závěru čtvrté minuty zásluhou Milana Machače, který prostřelil přerovského brankáře. Sovičky se ale nevzdaly a zásluhou Tadeáše Hlávky nejprve vyrovnaly, a o pár minut později Jiří Mrázek převrátil skóre na přerovskou stranu. Chrudimští se dočkali vyrovnání krátce před polovinou prvního poločasu zásluhou Daniela Klineckého. Hra se přelévala ze strany na stranu a nabídla několik zajímavých šancí. Nejprve se na straně Přerova prosadil Tadeáš Hlávka a v přesilové hře pak Tomáš Andrýsek. Za Chrudim snížil zkušený Filip Zadanina. Poslední slovo však měl dvě vteřiny před koncem Michal Hotěk, který si zkušeně počkal před brankou soupeře a zakončil střelou nad lapačku pod horní tyč. Přerovští vyhráli první poločas 5:3. Druhý poločas ale patřil Chrudimi, která byla lepší, aktivnější a držela puk na hokejkách. Přerovu, stejně jako v semifinále, došly síly a sledoval, jak soupeř postupně vyrovnal, dostal se do vedení a svůj náskok zvyšoval. Chrudim druhou část vyhrála 7:1, v celkovém součtu 10:6, a po loňské zlaté medaili tentokrát brala bronz.

Finále:

IHC ESSE Lovosice - HC Cvočkaři Hořovice B  6:3 (2:0)

3. Smola (Bořík), 6. Bořík (Petráš, Brandejský), 28. Brandejský (Petráš, Smola), 28. Sýkora (Bořík), 32. Rudovský (Kubát), 39. Petráš (Brandejský, Pavlata) - 27. Novák (Čech, Adamec), 36. Novák (Jindra, Čech), 39. Jindra (Adamec), Rozhodčí: Petr Pošvár, Radek Jecelín

Finále začalo velmi opatrně, protože šlo o hodně. První poločas, kromě úvodu, kdy se Lovosice góly Jana Smoly a Milana Boříka dostaly do vedení 2:0, nenabídl příliš mnoho šancí. Druhá část byla mnohem aktivnější, přinesla více příležitostí a emoce na obou stranách. Lukáš Novák nejdříve dal Hořovicím šanci, když snížil na rozdíl jediné branky. Odpověď přišla na druhé straně hned vzápětí od Jiřího Brandejského. Navíc o pár sekund později Hořovice hrály v pěti, a Lovosice chybu hořovické lavičky potrestaly Ondřejem Sýkorou. Lovosice byly i nadále aktivní a vedení navýšily zásluhou Jana Rudovského. Za Hořovice snížili v závěru Lukáš Novák a David Jindra. Poslední slovo v sezóně 2024 první ligy měl symbolicky Zdeněk Petráš, který tak uzavřel sezónu zlatem pro Lovosice vítězstvím 6:3. Na hořovické béčko tak zbyly stříbrné medaile.